A helikopter szimulátor bázis
Pár szó a helikopter szimulátorról
Helikopter szimulátorunk egy eredeti, valóban több ezer órát levegőben dolgozó Robinson R44–es helikopter kabinjából épült. A több mint egy éves építési folyamat alatt, a fülkében csak a műszereket cseréltük le digitális panelekre. Minden egyéb kiszolgáló szervet, kapcsolókat, kollektív kart, gázvezérlőt, ciklikus kart, pedálokat, keverék szabályzót és a fülke összes tartozékát eredeti állapotában tartottuk meg.
Az eredetiség megtartása végett a visszacsatolási rendszerünket a meglévő mozgatási mechanizmusokra építettük, ezzel elértük azt, hogy a valósnak megfelelő irányítási reakciókra a helikopter szimulátor az eredetinek megfelelő módon reagáljon minden térbeli változására, a műszerek ezen elmozdulási értékek számolása alapján a szituációnak megfelelő értékeket mutatják.
Indítási leállítási procedúra teljesen végig vihető, kapcsolók, visszajelzők, műszerek, az eredetivel azonos módon jelzik vissza a változásokat. A valós repülési modell beállítását, finomítását, képzett R44es helikopter pilótára bíztuk, az idáig való eljutás, kb. 80 óra szimulátoros hangolást vett igénybe.
A mozgás nélküli tér érzet kialakítása igen csak becsapja a szemet, az agyat, mivel mi a helikoptert vetítünk körbe, ezért milliméter pontosan a derékszögben mellettünk lévő objektumoknak pontosan ott kell lenniük ahol valóban is lennének a helikopter lebegése és oldalazása közben. Ezen irányelvek miatt 240 fokos lett a körkivetítésünk 4 méter átmérőben, hogy a perifériából már kieső részek se feketén végesen legyenek lezárva a szemünk elől.
A helikopter szimulátor mozgási módunk egy saját fejlesztésű 3 DOF-os mozgató platform modul, AC motorokkal, frekvencia szabályzókkal vezérelt egység, amire épült a 4 méter átmérőjű dobogó és a körbe vetítés 2 méter magassággal, középen a helikopter fülke, mindezt egyben mozgatjuk a minél meggyőzőbb szimulálás végett. Ekkora egységet nem igen mozgatnak a szimulátoros világban, ezért kihívás volt ennek elkészítése.
Hardver részét 5 számítógép, 5 interface, 3 frekvencia szabályzó, 12 digitális, kb. 20 analóg egység viszi, a szoftveres része annyira összetett, hogy kár volna belemenni, csak kalandozásokról mesélhetnénk. Fejlesztésben van a mindent lefedő rádió navigáció megépítése. Folyamatosan új helyszíneket és repülőteret hódítunk meg a világban.
Előbb nézz körül nálunk, látogass el hozzánk
és Repülj helikopter szimulátorunkkal TE is.
GPS: 47.448619N,18.975199E
címkék:
Helikopter Szimulátor, Robinson 44 helikopter, Budaörsi repülőtér, VPL képzés, Virtuális Pilóta Képzés, Virtual Pilot Licence